10 Ocak 2018 Çarşamba

Arif v 216 (2018)

PG | 2s 5dk | Komedi, Bilim-Kurgu


Bu ülkede pek çok sanatçı yetişti.  Şarkıcısından sinema oyuncusuna, tiyatro oyuncusundan ressamına. Çok iyi tanıdıklarımızı genelde beyaz perde ya da sahnelerden tanıyorduk bazılarını da televizyondan.  Cem Yılmaz'ın bu filmi bence Cem Yılmaz filmi olmamış, o beklediğiniz komedi odaklı filmlerinden birini yapmamış. Bir bir devam filmi kesinlikle değil,  bu film bence bunların  çok ötesinde.  Anlamam biraz vaktimi aldı izlemeye başladığımda, beklentim bir komedi filmi olduğu için pek beklediğimi bulamadım, sonra gözlerimi ve kulaklarımı açıp bu arkadaş ne anlatıyor diye baktığımda bir de baktım ki önümüzde bir geçit töreni var.  Sanat var, sanatçılar var ve hepsini bizim için getirmiş Cem Yılmaz ve arkadaşları. Bunu farkettikten sonra bu film için "Cem Yılmaz'ı hatırlamak istediğim film bu" diyebilirim.  Sanata ve sanatçıya bu kadar içten göz kırpan bir yapım görmemiştim. Genç arkadaşlar sanırım filmin bazı kısımlarını anlayamayacaklar, çünkü eski genç arkadaşların çocukluklarına kadar inen şakalar var :)  Konusal bütünlük ve konunun işlenişinde bazı yerlerde yavaşladığı hissiyatı var , sanırım bunlar eğlenerek çektikleri "ya şunu da mı koysak" dedikleri şeyleri koydukları kısımlar.  Görüşlerine değer verdiğim bir  arkadaşımdan aldığım yorum şu oldu "Nasıl eğlenerecek çekmişler, kıskandım" ; ben de yorumcunuz olarak aynı duyguyu hissettim. Bence çok güzel olmuş , beklentilerinizin ayarını yapıp gidin. Bir noktayı daha belirtmeden geçmek istemiyorum, yorum yazdığım once film içerisinden içimden "şu da nasıl güzel olmuş , burda da bunu yapmışlar" diye konu ile ilgili birşeyler yazma isteği en çok bu filmde oldu :)  Filmi teknik olarak değerlendirecek olursa çok ciddi bir emek harcanmış;   çevreye, insanlara, kostümlere, müziğe , taşıtlara kısaca aklınıza gelecek tüm detaylara..   çünkü sizi hiç rahatsız etmiyor , olması gerektiği gibi olmuş. Bir de konuların içinde gerçek hayattan hikayeler olduğunu bilince tadı daha güzel oluyor..   Verdiği bazı mesajlar var ki bazen buruk bir tebessüm istemsiz yerleşecek dudaklarınıza .. 


Filmle ilgili son bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum, filmden çıkarken ne hissettiğinizi düşünün,  içinizden neler geçtiğini  ;) 

Arif V 216 ile ilgili bazı ilginç bilgiler :  
-Filmin çekimleri 71 gün sürmüş
-Cem Yılmaz'ın anlattıklarına göre böyle bir film yapmak yıllardır akıllarındaymış. Cem Yılmaz ve Ozan Güven, Arif ile 216’nın maceralarını animasyon yapmayı düşünmüş ama proje geçen 10 yılda sinemaya ve bu konuya evrilmiş. Ve sinema filmi olarak çekilmiş. 
-Yönetmen Kıvanç Baruönü  GORA’nın yardımcı yönetmeni ve özel efekt süpervizörüydü. Doğal bir tercih yani kendisi.
-Arif V 216, ilk 3 günde ise toplam 1 milyon 331 bin 691 kişi tarafından izlenerek, Türk sinema tarihinde Ocak ayında en iyi açılış yapan film oldu.
imdb linkleri : 
http://www.imdb.com/title/tt6697582
An itibari ile ( 10 Ocak  2018 :  puan 8.1  /  oy : 5,730  metascore : --) 
trailer:  https://www.youtube.com/watch?v=p4FjN5DF-QQ


#Arifv216, #cemyilmaz,  #ozcakirinfimleri
filmi anlatmadan filmi anlatan blog : "Özçakırın Sinema Günlüğü" , takip edin yeni yorumları kaçırmayın  :
https://www.facebook.com/ozcakirinfilmleri/
https://ozcakirinfilmleri.blogspot.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder